žemľa obyčajná
Ide o druh jemného pečiva, ktorý sa vyrába z bielej pšeničnej múky. Obvykle býva posypaná soľou, rascou, makom alebo sezamom. Z nutričného hľadiska nemá biela žemľa žiadny zdravotný prínos (obsah vitamínov, minerálov alebo ďalších látok je takmer nulový).
Podobne ako rohlík patrí aj žemľa mezi našu každodennú stravu, aj keď nášmu telu neprináša žiadne významné látky. Biele pečivo prudko zvyšuje hladinu cukru v krvi, ktorá následne opäť prudko klesá. Výseldkom je fakt, že po konzumácii obyčajnej žemle (rohlíku, veky, svetlého toustového chleba a pod.) sme hladní opäť. Preto sa skôr odporúča konzumácia celozrnného alebo žitného pečiva, dlamánkov či chleba. Biela žemľa je vhodná pre deti, ktoré ešte nemajú pripravený organizmus na konzumáciu celozrnného pečiva. Príjem vyššieho množstva vlákniny zaťažuje ich nevyvinutý organizmus. Toto pečivo sa uplatní aj pri šetriacej diéte, keď sú celozrenné pečivo a chlieb kontraindikované.
Žemle si môžete napiecť aj doma. Na internete nájdete množstvo receptov na ich prípravu. Doma upečené žemle sú lacnejšie a domácou prípravou sa vyhnete aj konzumácií zbytočných prídavných látok.