škorica mletá
Škorica je kôra stromu škoricovníka, ktorá obsahuje silice, triesloviny a beta sitesterol. Z hlavných živín škoricu dominuje sacharidy. Vysoký je aj obsah vlákniny.
Beta sitesterol pôsobí ako antioxidant a je regulátorom činnosti radu enzýmov. Pri štúdii na pacientoch s cukrovkou bolo preukázané, že pravidelná konzumácia škorice pomáha znižovať hladinu cholesterolu (celkového aj 'zlého'), triglyceridov i cukru v krvi. Škorica je ďalej vhodná pre podporu trávenia, pomáha proti nachladnutiu a ako prevencia infekcie, pôsobí proti nevoľnostiam, pomáha bojovať proti celulitíde a mierni menštruačné ťažkosti. V poslednej dobe sa špekuluje o vplyve škorice na potlačenie rozširovanie nádorových buniek či na spojitosť s chudnutím. Konzumácia škorica nie je vhodná pre tehotné ženy.
Za najkvalitnejšie je považovaná škorica pôvodom zo Srí Lanky z ostrova Cejlón. Táto škorica tvorí typické zvitky (okraje sú stočené do akejsi ruličky). Odporúčanou kávovú lyžičku škorice denne nie je problém skonzumovať rozmiešanou v jogurte, ktorý zmierni jej ostrosť.