parmezán
Parmezán je syr pôvodom z Talianska. Má žltú farbu, zrnitú štruktúru a hladkú kôrku. Vyrába sa z čerstvého a nepasterizovaného kravského mlieka bez akýchkoľvek prídavných látok. Necháva sa 15-20 dní máčať v soľnom roztoku, potom 1 až 3 roky zreje na drevených policiach. Vďaka dlhému zrenia obsahuje bielkoviny, vápnik a fosfor, v ľahko stráviteľnej forme. Nezanedbateľný je aj obsah horčíka, sodíka, draslíka a ďalších prvkov. Tuk je obsiahnutý v dobre stráviteľné, jemne rozptýlené forme a je nosičom vitamínov A, D a E.
Môžu ho konzumovať aj ľudia s intoleranciou laktózy. Nevýhodou je vysoký obsah soli, a tak už nie sú príliš vhodné pre deti a pre konzumentov, ktorí trpia vysokým krvným tlakom či ochorením obličiek, pretože na seba viaže vodu. Bývajú tiež tučné. Mliečne bielkoviny majú rad fyziologických funkcií týkajúcich sa napr. Kardiovaskulárneho systému (antitrombotické a antihypertenzné účinky), nervového systému (antistresové účinky), obranyschopnosti (antimikrobiálne a imunostimulačné účinky), tráviaceho systému a prenosu minerálov (železo a vápnik). Niektoré obsiahnuté bielkoviny, predovšetkým kazeín posilňujú ochrannu pred zubným kazom.
Pravý parmezán len ťažko ukrojíme rovno, pretože sa vďaka svojej štruktúre akoby lúpe. Ideálne je si kúpiť parmezán vcelku, špeciálnym nožíkom sa lúpe na nepravidelné kúsky alebo strúha na jemnom strúhadle až tesne pred konzumáciou či pred varením. Odporúča sa skladovať v chladničke zhruba v úrovní priehradky na zeleninu, zabalený vo fólii, aby neprijímal pachy. Parmezán sa ľahko rozpúšťa a používa sa do polievok, omáčok, do cestovín, ako posyp alebo sa dá konzumovať samotný s vínom.