hrozno
V zložení hroznového vína vynikajú sacharidy, vitamíny (A, B, C, E) a minerály (vápnik, fosfor a meď, ..). Proteíny a tuky v ňom majú len veľmi malý podiel. Esenciálnych aminokyselín sa vyskytujú málo, ale zastúpené sú všetky. Hrozno majú okolo 80% vody, šupka hroznového vína je veľmi bohatá na vlákninu
Látky obsiahnuté v hrozne podporujú srdcovú činnosť a pomáhajú proti osteoporóze. Resveratrol zo šupiek aj z jadierok je známy pre svoje protirakovinové účinky. Hrozno sa odporúča pri ochabnutosti čriev a zápche, zmierňuje zápaly obličiek alebo močového mechúra. Kremík spevňuje pokožku, posilňuje vlasy a nechty, draslík vyrovná prípadný výkyv soli v tele. Hrozno je tiež skvelým bojovníkom proti celulitíde. Pravidelná konzumácia hroznového vína je prospešná najmä pre ľudí trpiacich dnou či obezitou. Hrozno rovnako pomáha napríklad pri vysokom krvnom tlaku. Fruktóza obsiahnutá vo vínnej réve mierne dvíha hladinu cukru v krvi, tým pomáha pri únave, nervozite a depresiách a vitamín C poslúži pre imunitný systém. Hrozno je sladké, preto dodá telu okamžite energiu. Často sa konzumácia odporúča pri diétach.
Nakupujte také hrozny, ktoré majú stopky ešte zelené. Doma nám vydržia hrozno po nejakú dobu svieže. Uchovávajme je v spodnej časti chladničky zhruba týždeň, prezreté po kratšiu dobu.